Aparat ortodontyczny – klucz do zniewalającego uśmiechu!

aparaty ortodontyczne Łuków

Zastanawiasz się, w czym tkwi sekret olśniewającego uśmiechu? Wstydzisz się szeroko uśmiechać, przez swoje krzywe zęby lub krzywy zgryz? Szukasz skutecznych sposobów na skorygowanie swojej niedoskonałości? A może ciekawi cię, jakie aparaty  stosuje się obecnie w ortodoncji? Sprawdź, dlaczego warto sięgać po aparaty ortodontyczne i jak dziś możesz upiększyć swój uśmiech!

Aparaty ortodontyczne – pogoń za modą, czy jednak coś innego?

Chociaż słynny hollywoodzki uśmiech od lat pojawia się w marzeniach kobiet i mężczyzn, korekcja wad zgryzu i prostowanie zębów nie służy jedynie względom estetycznym. Prosty zgryz i równo ułożone zęby to także kwestia zdrowia. Na jakie problemy znakomitym rozwiązaniem jest aparat ortodontyczny? Jednym z takich schorzeń jest przodozgryz i przerost żuchwy, który często wynika z nieodpowiedniego rozwoju szczęki. Aparat ortodontyczny założony przy takiej wadzie pomaga szczęce znaleźć optymalne ułożenie, przesuwając dolną szczękę w tył i ustawiając zęby w nowym, bardziej komfortowym ułożeniu. Poprawny zgryz przeciwdziała ocieraniu się zębów o siebie, ograniczając ścieranie szkliwa, naturalnej osłony zębów.

Aparaty ortodontyczne dostępne m.in. w przychodni Ortodentika w Łukowie pomagają też korygować inne schorzenia jak na przykład zgryz krzyżowy i zgryz głęboki.  Występuje wtedy, kiedy górne i dolne zęby zachodzą na siebie, i o siebie zahaczają.  Ludzkie zęby są bardzo wytrzymałe, ale nieustanne obijanie się o siebie jedynek może doprowadzić do ich ukruszenia się lub nawet pęknięcia zęba. Prosty zgryz to komfort w trakcie mówienia, przeżuwania i uśmiechania się. Aparaty ortodontyczne pomagają nadać szczęce nowy kształt, a zębom nowe ustawienie, polepszając komfort życia.

Proste, eleganckie i twarzowe – zęby po leczeniu ortodontycznym

To, że o zęby należy dbać, nie podlega dyskusji. Stan uzębienia wpływa bezpośrednio na zdrowie, bo zarówno próchnica, jak i uszkodzenie zębów może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Już niewielka próchnica prowadzi do rozprzestrzeniania się bakterii, którymi można zarazić inne osoby, na przykład w trakcie pocałunków. Nieleczona próchnica, zapalenie przyzębia lub dziąseł prowadzi do rozprzestrzeniania się bakterii w krwiobiegu. Zmiany ropne, czy nieleczone infekcje zęba, mogą prowadzić do złego samopoczucia, bólów głowy, kłopotów z sercem i różnych stanów zapalnych.  Leczenie ortodontyczne wiąże się z regularnymi przeglądami dentystycznymi i pozbywaniem się wszelkich zmian próchniczych, jak tylko się pojawią. Proste, równe zęby pozwalają nie tylko na dokładne szczotkowanie, ale także na bezproblemowe usuwanie kamienia nazębnego i regularne nitkowanie zębów. Aparat ortodontyczny pomaga ułożyć zęby w odpowiednie miejsca, tak żeby nie dochodziło do stłoczenia zębów, zarówno wtedy, kiedy ułożenie zębów wynika bezpośrednio z kształtu żuchwy, zbyt małej w stosunku do wielkości zębów, jak i wtedy, kiedy zęby rosną w różnych kierunkach. Dobrze dopasowany aparat pomaga też zniwelować szpary między zębami i stworzyć olśniewający, przepiękny uśmiech.

A co jeśli ktoś nie chce nosić standardowego aparatu?

Nie każdy jest fanem aparatów ortodontycznych zakładanych na stałe i właśnie dla takich osób ortodoncja nieustannie się rozwija, odkrywając nowe metody korekcji zgryzu. Jako alternatywa dla standardowego aparatu ortodontycznego powstały aparaty nakładkowe: Invisalign  i Clear Aligner. W obu metodach stosuje się przezroczyste nakładki na zęby, wymienione co jakiś czas na inne. W obu przypadkach nie sięga się po druty, klamry ani inne formy usztywnienia. Czym różnią się od siebie te metody?

Nakładki Invisalign wymienia się średnio co dwa tygodnie. To dwie nakładki, na górne i dolne zęby. Są przeźroczyste i właściwie niewidoczne, pacjent samodzielnie może je zakładać i zdejmować. Z kolei metoda Clear Aligner wykorzystuje trzy różne zestawy nakładek na zęby, o trzech grubościach: soft, medium i hard. Nakładki są zaprojektowane na każdy z łuków zębowych i wymienia się je co tydzień.

Obie metody są bezbolesne i nieinwazyjne, a przy ich pomocy można wyleczyć większość wad zgryzu. Leczenie jest bardzo efektywne, a cena bardzo przystępna.