Blizny potrądzikowe, jak się ich pozbyć?

Niestety niektóre z nas walczyły z trądzikiem młodzieńczym. Blizny zanikowe i przebarwienia to problem, z którym borykają się nie tylko nastolatkowie. Często jest tak, że nawet jako dorosłe osoby borykamy się z takimi zmianami. Jak sobie z nimi poradzić?


Trądzik należy do problemu, z którym zmagają się zarówno nastolatkowie jak i dorośli. Są to między innymi stany zapalne, przed którymi organizm próbuje się bronić w taki sam sposób, jak przed każdym innym schorzeniem. Komórki układu odpornościowego zwalczające infekcję, wspomagają również procesy gojenia uszkodzonej tkanki.

Trzy fazy rozwoju trądziku

  • Zaskórniki – jest pierwszym stadium choroby. Przejawiają się one jako białe albo czarne punkciki, które najczęściej występują na twarzy. Mogą się jednak pojawić również na twarzy, ramionach, dekolcie czy plecach.
  • Grudki i krostki – nie są jakoś bardzo nasiloną wersją trądziku. Na skórze widoczne są tylko czerwone zmianu, które ukazują rozwój stanu zapalnego.
  • Guzki, które w środku są wypełnione ropą – niestety w tym wypadku zakażenie zaczyna obejmować głębsze warstwy skóry, ich występowanie może powodować powstawanie trwałych blizn.

Domowe sposoby na blizny potrądzikowe

Niestety nie wszystkie blizny udaje się usunąć we własnym zakresie. Najgorsze są głębokie czy dawne blizny po trądziku. Jednak, aby złagodzić powstałe zmiany na skórze warto stosować się do kilku przydatnych rad. Po pierwsze zawsze należy pamiętać o nawilżaniu skóry. Udowodniono, że uzupełnienie wody w organizmie jest najlepszą metodą na blizny. Warto pić codziennie nawet 8 szklanek wody mineralnej. Po za tym powinniśmy spożywać pełnowartościową dietę, która składa się z warzyw i owoców. Zdrowe odżywianie wspomaga regenerację skóry, dzięki czemu blizny staną się mniej wyraźne. Można również wzmocnić kurację poprzez stosowanie witaminy E. Warto także stosować olejki z głogu nawet dwa razy dziennie, ponieważ ten preparat ma właściwości regenerujące. Takie same jak ma woda różana wymieszana z drzewem sandałowym.

Medycyna estetyczna

Podczas walki z bliznami z pomocą przychodzą również zabiegi medycyny estetycznej. Są to: dermabrazja, laserowe usuwanie blizn oraz peelingi chemiczne.

Czym jest dermabrazja? To zabieg, polegający na intensywnym ścieraniu warstw skóry. Charakteryzuje się dużą inwazyjnością i wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa zazwyczaj od pół godziny do dwóch godzin.

Kolejnym zabiegiem medycyny estetycznej jest laserowe usuwanie blizn. Do tego procesu używa się laserów frakcyjnych. Powodują one koagulację chorej tkanki oraz stymulują jej regenerację. Światło laserów sięga w głąb naszej skóry, dlatego blizny po trądziku się zmniejszają.

Natomiast za pomocą peelingów chemicznych możemy pozbyć się chorych komórek naskórka. Jednak w przypadku peelingów do ścierania wykorzystywane są substancje chemiczne, dlatego zabieg jest delikatniejszy w działaniu.

Coraz więcej osób decyduje się również na zabieg radiofrekwencji mikroigłowej. Pozwala on na ujędrnienie skóry przy pomocy impulsu elektrycznego prądu RF, który trafia bezpośrednio do skóry właściwej, omijając naskórek. Mikroigły stymulują produkcję kolagenu i procesy naprawcze skóry.