Depilacja a epilacja

Gładka skóra jest elementem współczesnego standardu piękna. Pożądamy jej szczególnie latem, kiedy nosimy stylizacje odsłaniające duże obszary naszego ciała. Istnieje wiele różnych sposobów usuwania owłosienia – od tradycyjnych (mechanicznych) po nowoczesną epilację laserową. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi metodami? Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje!

Czym charakteryzuje się tradycyjna depilacja ciała?

Tradycyjne metody usuwania owłosienia polegają na jego mechanicznym wyrywaniu lub przycinaniu. Niektóre z nich (jak depilacja woskiem) mogą być bolesne, inne można stosować bez przykrych doznań.  Cechą wspólną wszystkich tych metod jest jednak krótkotrwały efekt. Zabiegi trzeba powtarzać w różnych odstępach czasowych, od jednej sesji na dzień (jak w przypadku golenia maszynką) do jednej na 2-3 tygodnie (wosk, depilator, pasta cukrowa). Dodatkowym problemem jest fakt, że wiele metod depilacji pozostawia odnawiające się za każdym razem problemy skórne, takie jak zapalenie mieszków włosowych. Po wielu latach mechanicznego usuwania owłosienia możemy też zauważyć osłabienie włosków, które skutkuje ich wrastaniem. Jak sobie z tym poradzić?

Depilacja laserowa (epilacja) – na czym polega zabieg?

Rozwiązaniem problemu z niekończącym się pasmem depilacji, dla wielu osób jest laserowe usuwanie owłosienia. Można je wykonywać na wielu partiach ciała, do najpopularniejszych miejsc zabiegowych należą: nogi, pachy, twarz czy brzuch. Dużą popularnością cieszy się również depilacja laserowa bikini, na którą decydują się zarówno panie, jak i panowie. Mężczyźni coraz chętniej poddają się także laserowej epilacji pleców, torsu, uszu, karku oraz pośladków.

W klinice Beauty Skin w Warszawie epilacja laserowa wykonywana jest przy pomocy 4 innowacyjnych urządzeń. Aby wybrać najbardziej optymalne, specjalista ocenia typ owłosienia i rodzaj karnacji, jakie są widoczne u klienta. Urządzenia stosowane do laserowej depilacji to:

  • Thunder MT – laser przeznaczony m.in. dla posiadaczy najbardziej wymagających typów owłosienia. Emituje wiązki o 3 różnych długościach, dzięki czemu dociera nawet do głębokich warstw skóry;
  • GentleLase – doskonały do epilacji delikatnej skóry twarzy i okolic intymnych, delikatny laser w wbudowanym systemem chłodzenia;
  • Vectus – laser przeznaczony głównie dla brunetek – najlepsze rozwiązanie dla osób, u których pigmentacja owłosienia znacząco różni się od odcienia skóry;
  • Motus – wskazany do przeprowadzania depilacji laserowej u blondynek; służy przede wszystkim do usuwania cienkich i jasnych włosków.

Dobrze przeprowadzona laseroterapia umożliwia usunięcie na stałe aż do 100% niechcianego owłosienia. Efekty są widoczne już po pierwszej sesji, jednak pełny rezultat uzyskujemy po wykonaniu serii 4-6 zabiegów wykonywanych w kilkutygodniowych odstępach czasowych (wg zaleceń kosmetologa). Jest to spowodowane faktem, że włoski rosną w różnym tempie, a skuteczna depilacja jest możliwa wyłącznie na pierwszym etapie ich wzrostu, zwanym anagenem.

W zależności od rozległości obszaru zabiegowego, pojedynczy zabieg może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Zalecenia “przed” i “po” obejmują przede wszystkim unikanie ekspozycji na promienie UV (dotyczy to światła słonecznego, ale także lamp, które są stosowane np. w solarium). Wychodząc z domu, należy stosować fotoprotekcję w postaci kremów z filtrem SPF 50. Ze względu na ryzyko poparzenia, silna lub świeża opalenizna tymczasowo dyskwalifikuje do laseroterapii. Z tego samego powodu nie zaleca się wykonywania takich zabiegów latem. Warto pamiętać, że bezpośrednio po depilacji laserowej niewskazane jest przegrzewanie ciała (np. w saunie) oraz stosowanie agresywnych kosmetyków pielęgnacyjnych (np. peelingu mechanicznego). Ewentualne efekty uboczne, takie jak obrzęk, zaczerwienienie skóry czy (rzadziej) zapalenie mieszków włosowych, ustępują samoistnie w ciągu kilku dni po opuszczeniu gabinetu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do gabinetów Beauty Skin w Warszawie i Radomiu, a także na naszą stronę internetową https://www.beautyskin.com.pl!