Endodontyczne leczenie zębów

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat leczenie zębów metodami endodontycznymi zarówno w Polsce, jak i na świecie uległo diametralnym zmianom. Stało się tak dlatego, że nastąpił duży postęp technologiczny, dzięki któremu możliwa jest precyzyjna diagnoza oraz leczenie nawet najbardziej skomplikowanych, nierokujących przypadków. Do niedawna niektóre zęby nadawały się tylko do ekstrakcji. Dziś możemy je wyleczyć dzięki temu, że w endodoncji nastąpił bardzo duży rozwój, a  specjaliści ze Smile Design Clinic stale podnoszą swoje kwalifikacje w tym zakresie. Zęby wyleczone endodontycznie mogą posłużyć pacjentowi przez wiele kolejnych lat.

Niebezpieczeństwo nieleczenia zębów

Nieleczone zęby mogą podlegać procesowi obumierania, co z kolei może prowadzić do rozwoju dalszych infekcji lokujących się w kościach oraz tkankach, które otaczają obumierający ząb. W następstwie może dochodzić do powstawania przetok, ropni, dolegliwości bólowych. W rezultacie cały organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Jeżeli w wyniku zaniedbań próchnica przeniknie do miazgi znajdującej się w wewnętrznej części zęba, to nastąpi proces obumierania miazgi, co w konsekwencji spowoduje obumarcie całego zęba.

Na czym polega leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, jest metodą, która polega na usunięciu obumarłych, wewnętrznych tkanek zęba oraz wypełnieniu tych luk (kanałów) specjalistycznymi materiałami używanymi w leczeniu endodontycznym.

Współczesne leczenie endodontyczne

Współczesne leczenie endodontyczne, które jest praktykowane w nowoczesnych klinikach stomatologicznych, znacząco różni się od tego, z jakim spotykaliśmy się w ubiegłych dziesięcioleciach. Obecnie do leczenia metodą endodontyczną lekarze stosują wiele wysokospecjalistycznych narzędzi najnowszej generacji, dzięki czemu zwiększa się szansa na pełną diagnostykę chorego zęba oraz precyzyjne wypełnienie kanałów zębowych. Ponadto, leczenie to obecnie jest znacznie mniej bolesne niż jeszcze kilka dekad temu, gdyż lekarze stomatolodzy dysponują doskonałymi środkami znieczulającymi. Coraz bardziej popularne staje się zastosowanie znieczuleń komputerowych, np. Slepper One czy The Wand. Ta metoda znieczulenia pozwala nawet całkowicie wyeliminować nie tylko ból, lecz także nieprzyjemne odczucia towarzyszące zabiegowi. Nie należy jednak zapominać, że podobnie jak w przypadku stosowania innych leków, także znieczulenia stomatologiczne mogą wywołać szereg skutków ubocznych, dlatego też przed zabiegiem należy poinformować lekarza stomatologa o przyjmowanych lekach, chorobach czy zdiagnozowanych alergiach.

Leczenie kanałowe dziś

Wielu pacjentów kojarzy leczenie kanałowe z kilkoma albo kilkunastoma wizytami u lekarza stomatologa. Jednakże z uwagi na postęp medycyny w tym zakresie, w naszej klinice staramy się ograniczyć tę ilość do minimum. Zdarza się nawet, że leczenie to kończy się po jednej wizycie.

Diagnostyka

Jako że bardzo ważna jest dokładna diagnostyka poprzedzająca badanie, standardem jest wykonywanie zdjęć RVG każdego zęba, który ma być poddany leczeniu kanałowemu. To ważne do oceny wielkości, kształtu, ilości kanałów występujących w zębie czy wreszcie sprawdzenie, czy pojawiły się już zmiany w kości, czy tkankach otaczających chory ząb. Ponadto, wykonywane są zdjęcia w formacie 3D. Dzięki tym technikom fotograficznym stomatolog jest w stanie zlokalizować ewentualne kanały boczne, dodatkowe, czy też może ocenić ich drożność, a po wyleczeniu efekt wypełnienia.

Współczesne narzędzia stosowane w endodoncji

Współczesna endodoncja dysponuje szeregiem specjalistycznych narzędzi. Niezwykle ważnym jest endometr, czyli urządzenie służące do pomiaru długości kanałów. W latach wcześniejszych lekarze stomatolodzy określali długość kanałów na wyczucie. Jednakże dzięki endometrom mogą zrobić to precyzyjnie, przez co leczenie jest skuteczniejsze.

Okulary

Niezwykle pomocnym narzędziem są specjalistyczne okulary wyposażone w szkła powiększające oraz coraz powszechniejszy w naszym kraju mikroskop endodontyczny. Dzięki tym narzędziom stomatolog może ocenić wnętrze zęba, gdyż zobaczy je w dużym powiększeniu.

Pełna mechanizacja

Współcześnie stosuje się także mechaniczne narzędzia do czyszczenia kanałów, które są trwalsze i skuteczniejsze niż uprzednio stosowane narzędzia ręczne, które nierzadko ulegały uszkodzeniu podczas przeprowadzania zabiegów.

Przeczytaj więcej na: https://www.smiledesignclinic.pl/uslugi/endodoncja-leczenie-kanalowe/