Fluor – szkodliwy czy nie?

Fluoryzacja zębów
Pretty female face of a beauty asian over white background

W szkołach podstawowych i w wielu przedszkolach jeszcze 25 lat temu regularnie przeprowadzane były fluoryzację zębów uczniów. Jak sytuacja wygląda obecnie? Czy zabieg ten jest bezpieczny i potrzebny dla uzębienia naszych dzieci?

Fluor – jaki jest?

Istnieją dwa skrajne poglądy dotyczące fluoru i jego wpływu na organizm człowieka. Większość z nas jest przekonana o jego zbawiennym działaniu na zdrowie zębów, dlatego ważne jest, aby szczotkować je pastą zawierającą fluor oraz przeprowadzać fluoryzację, zwłaszcza u dzieci, dla zmniejszenia podatności na działalność bakterii próchnicy.

Na drugim biegunie leży pogląd o wysokiej szkodliwości fluoru. Naukowcy przestrzegają, że nadmiar tego pierwiastka w organizmie jest negatywny dla zdrowia. Stosowanie zbyt dużej ilości fluoru prowadzi do ciężkich schorzeń kości, zębów, układu sercowo-naczyniowego, immunologicznego i nerwowego. Fluor to pierwiastek aktywny chemicznie, zdolny przenikać przez błony śluzowe do wnętrza organizmu. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w dawkowaniu fluoru, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Co z fluoryzacją zębów?

Czy zatem fluoryzacja zębów u dzieci nie powinna być stosowana? Nic podobnego. Jest potrzebna, a nawet niezbędna dla zachowania zębów mlecznych, a później zębów stałych w należytym, dobrym stanie. Rodzice powinni jednak dbać, aby w szczególności na pierwszym etapie dzieciństwa dzieci myły zęby pastą bez fluoru. Maluchy nie potrafią często wypluwać pasty po szczotkowaniu i połykają ją, dlatego lepiej nie narażać je na nasycenie organizmu tym pierwiastkiem, co mogłoby nieść nawet ryzyko zatrucia się.

U starszych dzieci najczęściej nie ma już takiego problemu, a fluoryzacja pozwala zapobiegać próchnicy. Wspiera nadwrażliwe szyjki zębowe i remineralizuje szkliwo.

Jak przeprowadzana jest fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym w stomatologii, którego celem jest zwiększenie odporności na próchnicę i wzmocnienie szkliwa. Bardzo ważne jest jej przeprowadzanie u dzieci posiadających zęby mleczne, które są podatne na psucie, z uwagi na mniejszą grubość szkliwa.

Pierwszą fluoryzację wykonuje się mniej więcej pomiędzy 2. a 3. rokiem życia małego pacjenta. To zabieg bezbolesny i w pełni bezpieczny. Nie przypomina znanej nam ze szkoły podstawowej zbiorowej fluoryzacji, polegającej na szczotkowaniu zębów. To lakierowanie fluorkowe, które przeprowadzane jest przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Przed aplikacją lakieru fluorkowego na zęby, muszą one zostać dokładnie oczyszczone i osuszone, co zwiększa efektywność zabiegu. Stomatolog nanosi na zęby preparat z fluorem, który w krótkim czasie twardnieje na powierzchni zębów.

Fluoryzacja pod okiem specjalisty

Co prawda w sklepach i drogeriach kupimy preparaty do domowej fluoryzacji, ale lepiej nie stosować ich u dzieci bez porozumienia z lekarzem. Związki fluoru nakładane przez dentystę utrzymują się dłużej na szkliwie, a w przypadku dzieci ich skład został skomponowany tak, aby nawet przy połknięciu nie zaszkodzić zdrowiu. Bez konsultacji z lekarzem można stosować wyłącznie środki higieniczne z fluorem codziennego użytku. Fluoryzację zębów należy przeprowadzać u dzieci z częstotliwością raz na 3-4 miesiące, a u dorosłych raz na pół roku.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Kliniki stomatologicznej Supradent w Warszawie