Frustrujące nietrzymanie moczu można wyleczyć. Jak laser ratuje w trudnych sytuacjach?

Nietrzymanie moczu dotyczy znacznie częściej kobiet, chociaż jest to także przypadłość mężczyzn. To problem niezwykle wstydliwy, który zdarza się nam bardzo długo ukrywać, nawet przed specjalistami. Przyczyn nietrzymania moczu należy zazwyczaj szukać w osłabieniu mięśni dna macicy oraz rozciągnięciu pochwy. Powodem mogą być również choroby metaboliczne, neurologiczne, przebyte porody oraz urazy kręgosłupa. Stopień zaawansowania schorzenia może mieć różny przebieg.

Stopnie zaawansowania nietrzymania moczu

 • I stopień- niekontrolowany wypływ moczu ma miejsce przy kichnięciu, kaszlnięciu, śmiechu (nagłe napięcie powłok brzusznych),
 • II stopień- niekontrolowany wypływ moczu następuje podczas wykonywania zwykłych czynności, jak wysiłek fizyczny czy wchodzenie po schodach,
 • III stopień- wypływ moczu możliwy jest w zasadzie w każdej sytuacji.

Specjaliści dzielą problem z nietrzymaniem moczu na trzy kategorie:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu- sprzyja mu otyłość, okres menopauzy, ciąże i porody, częste infekcje dróg moczowych,
 • naglące nietrzymanie moczu- powodem jest nadwrażliwy pęcherz, a jego powstaniu sprzyjają takie schorzenia, jak: cukrzyca, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, a także niektóre leki,
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia,
 • przemijające nietrzymanie moczu.

Niezależnie od przyczyny problemów z nietrzymaniem moczu, jest to sytuacja krępująca, która znacznie ogranicza nasze życie zawodowe oraz towarzyskie. Powoduje frustrację, a nierzadko prowadzi do całkowitego wyizolowania z życia. Może także powodować inne schorzenia, jak zapalenie układu moczowego, dróg rodnych czy problemy ze skórą krocza. Dlatego nie należy zwlekać z podjęciem odpowiedniego leczenia.

IncontiLase jako laserowa metoda na nietrzymanie moczu

Metoda składa się z dwóch etapów i obejmuje działanie wewnątrzwaginalne i zewnątrzwaginalne. Jak tłumaczą eksperci z Kliniki Lasermed, pierwszy polega na fototermicznym obkurczaniu pochwy, a drugi na naświetlaniu przedsionka pochwy i ujścia cewki moczowej. Używany do zabiegu laser, powoduje ujędrnienie i napięcie, wzmocnienie ścianek pochwy i powięzi wewnątrzmacicznej. Wiązka lasera stymuluje włókna kolagenowe śluzówki, czego efektem jest ich namnażanie i wzmocnienie. Istotne jest również zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej, co pomaga przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie. Najczęściej wystarczy jeden zabieg, w cięższych przypadkach może zachodzić konieczność jego powtórzenia. Zabieg z użyciem lasera jest całkowicie bezpieczny i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Efekty widoczne są bardzo szybko, natomiast proces powstawania i wzmacniania włókien kolagenowych trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Czasem efekty należy wzmacniać regularnymi ćwiczeniami mięśni Kegla lub odpowiednią terapią hormonalną u kobiet w okresie menopauzy.

Niezbędne badania, przeciwwskazania i przebieg zabiegu

Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, konieczny jest dokładny wywiad oraz przeprowadzenie niezbędnych badań: posiewu moczu, cytologii, wymazu pochwy, antygenów HBS i HCV. Jeżeli aktualnie zmagamy się ze stanem zapalnym pochwy lub infekcją musimy wstrzymać się z zabiegiem laseroterapii. Przeciwwskazaniem będzie też ciąża, nowotwór lub krwawienia. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu, możemy spodziewać się następujących działań:

 • umycie okolic intymnych
 • założenie wziernika
 • I etap: naświetlenie ścian pochwy adapterem okrężnym
 • naświetlanie przedniej ściany pochwy
 • II etap: za pomocą głowicy frakcyjnej następuje naświetlenie ujścia cewki moczowej, przedsionka i ujścia pochwy
 • wizyty kontrolne

Wszelkie niepokojące nas objawy, podejrzenia, że coś niedobrego dzieje się z naszym układem moczowym czy mięśniami, powinny zmobilizować nas do wizyty u specjalisty. Nie wstydźmy się problemu, tylko reagujmy jak najszybciej. Dostępne metody pozwolą szybko uporać się z problemem nietrzymania moczu.

Sprawdź już dziś, jak wyeliminować kłopotliwe nietrzymanie moczu. Zapytaj o lecznicze działanie lasera i zadbaj o siebie jak najprędzej!