Hirsutyzm – poważna choroba i przyczyna wielu kompleksów, jak sobie z nią poradzić?

nadmierne owłosienie beautyskin

Każda choroba jest straszna i zła na swój sposób, choć każda objawia się inaczej. Niektóre bólem, inne zaś zmianami, które są widoczne i powodują znaczne obniżenie samooceny, niechęć do własnej osoby, a w rezultacie nawet załamanie nerwowe. Do tego drugiego typu chorób bez wątpienia należy hirsutyzm – schorzenie, którego symptomy są widoczne gołym okiem. W przypadku hirsutyzmu objawy to nadmierne owłosienie u kobiet, co na co dzień okazuje się ogromną przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu.

Hirsutyzm objawy

Podstawowym objawem wystąpienia choroby jest nadmierna ilość owłosienia występującego u kobiet. Dodatkową cechą jest struktura włosów, które są twarde, ciemne i grube – jest to męski typ owłosienia. Najczęściej zarost pojawia się na twarzy, w obszarze klatki piersiowej i brzucha, na plecach w odcinku krzyżowym. Kobiety borykające się z objawami choroby bardzo często cierpią na obniżoną pewność siebie oraz niską samoocenę, dodatkowo czują się wykluczone przez społeczeństwo za sprawą komentarzy i krytycznych spojrzeń. Bardzo dużym problemem są trudności z usunięciem objawów. Włosy golone maszynką czy depilatorem odrastają, czasem jeszcze mocniejsze. W przypadku tego schorzenia najlepiej sprawdza się depilacja laserowa. Zabiegi depilacji laserowej dostępne są w ofercie kliniki BeautySkin w Warszawie.

Przyczyny hirsutyzmu

Podstawową przyczyną występowania schorzenia są zaburzenia hormonalne na poziomie hormonów płciowych. Nadmierne stężenie testosteronu i nadwrażliwość mieszków na ten hormon powoduje nadmierny porost włosów. Przyczyny hirsutyzmu mogą być dwojakie:

  • idiopatyczne – przyczyną wystąpienia męskiego owłosienia są uwarunkowania genetyczne. Wówczas objawy hirsutyzmu można zauważyć już podczas okresu dojrzewania, kiedy gospodarka hormonalna zaczyna się zmieniać.
  • wtórne – przyczyną hirsutyzmu są wówczas inne schorzenia organizmu, najczęściej są to zaburzenia pracy narządów w kobiecym układzie rozrodczym. Do takich należą, chociażby guzy i torbiele jajników. Innymi przyczynami mogą być guzy kory nadnerczy, zaburzenia pracy tarczycy, a objawy mogą wystąpić także w przypadku przyjmowania poszczególnych leków na bazie hormonów. Nadal bezpośrednią przyczyną są zaburzenia hormonalne, jednak zupełnie inne są jego przyczyny.

Hirsutyzm leczenie

W przypadku wystąpienia hirsutyzmu leczenie powinno odbywać się przede wszystkim u lekarza specjalizującego się w zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub innego specjalisty w przypadku ustalenia schorzenia, które jest przyczyną zaburzeń. Jest to bardzo ważne ze względu na zagrożenie zdrowia wynikające z rozchwiania hormonalnego. Drugim, równie ważnym aspektem w leczeniu hirsutyzmu jest zwalczanie objawów choroby. Ta kwestia jest niezwykle istotna ze względu na psychiczną kondycję pacjentki. Lekceważenie objawów może bowiem doprowadzić do wycofania z życia społecznego, długotrwałego obniżenia nastroju oraz zaburzeń w samoakceptacji. Najbardziej skuteczną metodą radzenia sobie z objawami jest zabieg laserowy wykonany z pomocą urządzenia GentleLase. Laser pozwala na usuwanie nadmiernego owłosienia, jednocześnie pozostając całkowicie bezpieczny dla skóry. Działanie wiązki światła o dużym stężeniu energii uderza w barwniki włosa za pomocą krótkich, ale bardzo intensywnych impulsów. Zabieg laserowy GentleLase można wykonać w klinice BeautySkin w Warszawie.

Efekty leczenia

Okres oczekiwania na pełne efekty oraz ilość zabiegów koniecznych do wykonania zależna jest od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Metoda ta pozwala jednak osiągnąć trwałe efekty, a po całkowitym usunięciu włosy już nie odrastają.