Jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki, zwane inaczej wągrami, to bardzo nieestetycznie wyglądające czarne kropki lub biała kaszka. Można się ich pozbyć na kilka sposobów. Oto niektóre z nich. 

Jak powstają zaskórniki?

Gruczoły łojowe skóry wytwarzają odpowiednią ilość sebum, czyli łoju skórnego, który  następnie usuwany jest przez pory na powierzchnię, tam tworzy cieniutką warstwę ochronną. Za ilość wydzielanego sebum odpowiadają hormony. W przypadku gdy produkują zbyt dużo sebum lub ujścia porów zostaną zapchane przez martwe komórki naskórka albo gdy pory mają niewłaściwą budowę, w takim wypadku sebum nie może się wydostać i zostaje zablokowane wewnątrz. W ten sposób powstają zaskórniki.

Rodzaje zaskórników!

Zaskórniki dzielimy na otwarte i zamknięte. Zamknięte mają postać białej kaszki, która prześwituje spod skóry. Zaskórniki otwarte wyglądają jak brązowa lub czarna kropka. Najczęściej powstają na nosie i brodzie. Swój kolor zawdzięczają reakcji utleniania, która zachodzi między mieszanką tłuszczu i komórek naskórka, a powietrzem. Do zaskórników zaliczamy też prosaki. Znajdują się one pod skórą, są białe, wyraźnie odgraniczone i mają wielkość główki od szpilki. Występują zazwyczaj na policzkach i czole. Skłonność do prosaków jest niestety genetyczna, dlatego nie da się ich usunąć raz na zawsze. Ale warto regularnie stosować zabiegi oczyszczające, by oczyścić naszą cerę.

Oczyszczanie zaskórników u kosmetyczki!

Jeśli chcemy pozbyć się zaskórników możemy udać się na wizytę do kosmetyczki. Możemy zdecydować się na jeden z poniższych zabiegów:

  • oczyszczanie manualne- przed przystąpieniem do zabiegu kosmetyczka wykonuje demakijaż twarzy oraz peelingu. Następnie nakłada preparat rozpulchniający, a potem przysuwa do twarzy urządzenie wytwarzające parę. 5-10 minut później zmywa preparat i przystępuje do wyciskania zaskórników. Pod koniec zabiegu dezynfekuje skórę, nakłada maseczkę ściągającą i krem,
  • peeling kawitacyjny- to oczyszczanie porów ultradźwiękami. Kosmetyczka przeciąga po twarzy końcówkę aparatu emitującego fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości,
  • złuszczanie kwasem migdałowym- przed przystąpieniem do zabiegu na twarz nakłada się środek wyrównujący pH, a potem na 20-30 min preparat z kwasem. Po zmyciu kwasu  
    z twarzy smaruje się ją kremem z filtrami UV,
  • jonoforeza- zabieg polega wprowadzeniu do skóry przy użyciu prądu galwanicznego środków antybakteryjnych, przeciwłojotokowych i lekko złuszczających.

Oczyszczanie w gabinecie dermatologicznym!

Jeśli na naszej twarzy jest bardzo dużo zaskórników lepiej udać się do dermatologa. Oprócz fachowej diagnozy możemy liczyć na zabiegi, które mocniej oczyszczają naskórek, a nawet wierzchnie warstwy skóry właściwej.  Dermatolog może zaproponować nam:

  • złuszczanie kwasami- do wyboru mamy kwas glikolowy w wysokim stężeniu, pirogronowy, mlekowy, salicylowy. Czasami lekarz może użyć roztworu złożonego z kilku kwasów na raz.
  • mikrodermabrazje- podczas zabiegu dermatolog używa specjalnej głowicy zakończonej diamentem, a urządzenie generuje duże podciśnienie. Oprócz złuszczania naskórka pobudzona zostaje produkcja kolagenu.  Po zakończonym zabiegu nakładane są kwasy owocowe.

Oczyszczanie laserowe

Zabiegi opisane powyżej nie gwarantują pozbycia się zaskórników raz na zawsze. Trzeba je regularnie powtarzać, gdyż skóra cały czas pracuje i jest zanieczyszczana od nowa. Istnieje jednak metoda, która usuwa zamknięte i otwarte zaskórniki. Zabieg ten to laserowe oczyszczanie zaskórników. Światło lasera odparowuje zaskórniki oraz likwiduje wypełnione nimi gruczoły łojowe, dlatego pory nie zostają ponownie zanieczyszczane. Po zabiegu przez 2-3 widać niewielkie strupki. Czasem trochę dłużej utrzymują się niewielkie podrażnienia. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i w pełni bezpieczny.