Jak zadbać o zdrowy sen – wylecz się z chrapania!

laseroterapia

Chrapanie to przypadłość, która dotyka nie tylko osobę chrapiącą, lecz także całą rodzinę. Często zmusza partnerów do spania w oddzielnych pokojach. Sprawia, że osoba chrapiąca czuje się winna, ponieważ przeszkadza innym, a nie potrafi sama rozwiązać swojego problemu. Nie istnieje domowy sposób na pozbycie się chrapania. Niestety, chrapie co drugi mężczyzna oraz co czwarta kobieta (częściej chrapią kobiety po menopauzie). Nocne odgłosy chrapania budzą pozostałych domowników, przez co rano wszyscy są niewyspani oraz niezadowoleni. Jednak chrapanie nie skutkuje jedynie złym humorem, niestety ma dużo poważniejsze konsekwencje. Należy coraz głośniej mówić o chrapaniu jako o chorobie, a nie jedynie jako o przeszkodzie spokojnego snu.

Przyczyny chrapania

Wraz ze specjalistami z kliniki Lasermed w Nowym Targu, która specjalizuje się w leczeniu chrapania, przyjrzeliśmy się przyczynom chrapania. Często odkrycie ich pozwala pozbyć się problemu. Za chrapanie najczęściej odpowiada:

  • przerośnięcie języczka
  • wydłużenie podniebienia miękkiego
  • drobna żuchwa
  • nadmiar tkanki tłuszczowej na podbródku
  • przerost migdałków
  • polipy nosogardzieli
  • przerost małżowin nosowych
  • alergiczny nieżyt nosa
  • zapalenie zatok
  • krzywa przegroda

Wszystkie wymienione przypadłości sprawiają, że powietrze ma utrudniony przepływ przez drogi oddechowe. Wczesne wykrycie przyczyny chrapania oraz rozpoczęcie leczenia może zapobiec poważnym zdrowotnym konsekwencjom. Warto również zadbać o to, aby chrapanie nie pogłębiało się. Nadwaga, spożywanie alkoholu oraz przemęczenie bardzo wpływa na pogorszenie jakości snu, a tym samym na chrapanie.

Skutki chrapania

Chrapanie najczęściej skutkuje niewyspaniem oraz zmęczeniem w ciągu dnia. Niestety, utrzymujące się chrapanie, który przemieniło się w chorobę, jaką jest bezdech senny, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, zawał, a nawet udar. Dlatego tak bardzo istotne jest leczenie oraz zrozumienie, że chrapanie jest problemem zdrowotnym. Warto również zwrócić uwagę na dyskomfort, jaki wywołuje chrapanie. Przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, senność w ciągu dnia, rozdrażnienie i spadek libido rzadko są wiązane z chrapaniem, a to właśnie ono może być ich przyczyną. Często bagatelizowane nie pozwala cieszyć się z życia, a tak mało potrzeba, by całkowicie się go pozbyć.

Leczenie chrapania

Lekarze z kliniki Lasermed w leczeniu chrapania wykorzystują najnowszą technologię, jaką jest laser Fotona Spectro SP – Er:YAG. Laser podgrzewa tkanki, oraz sprawia, że włókna kolagenowe ulegają szybszej regeneracji. To z kolei prowadzi do poprawy sprężystości tkanek, których wiotkość doprowadziła do chrapania. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Metoda NightLase stosowana w klinice Lasermed jest uznawana za najlepszą i najskuteczniejszą spośród wszystkich metod leczenia chrapania.

Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu, należy odbyć konsultację laryngologiczną. Zabieg nie wymaga od Pacjenta specjalnego przygotowania przedzabiegowego. Pełna terapia NightLase składa się z trzech zabiegów wykonanych w przeciągu sześciu tygodni. Kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na nowotwory nie mogą zostać dopuszczone do terapii.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy metoda NightLase jest dla Ciebie, wejdź na stronę: https://www.lasermed.com.pl/laserowe-leczenie-chrapania/