Komórki macierzyste – natura pełna mocy

Komórki macierzyste to niedojrzałe i wyspecjalizowane, ale posiadające wielką moc regeneracyjną elementy organizmu ludzkiego. Wykazują one zdolność do samoodnowy, dzielenia się oraz różnicowania. Stanowią zalążek wszystkich komórek organizmu człowieka, w tym komórek krwi, tkanki nerwowej oraz kostnej. Dzięki regeneracyjnym właściwościom komórki macierzyste wykorzystywane są w medycynie przy odbudowie uszkodzonych komórek. Szczególną rolę odgrywają w klinikach medycyny estetycznej, stosowane jako element kuracji przyczyniają się do procesów odnowy i odmłodzenia naszego organizmu.

W tym zakresie szczególnie często jest wykorzystywana autogeniczna tkana lipidowa. Pozyskiwanie komórek macierzystych od pacjenta, który poddaje się terapii, zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Biozgodność komórek macierzystych pozwala na przeprowadzanie zabiegów nawet u alergików. Sprawdź w Novoderm, jakie możliwości daje nasz własny organizm. Poznaj naturę pełną mocy.

Komórki macierzyste – czym się wyróżniają?

Termin „komórki macierzyste” pojawia się bardzo często na stronach internetowych, budzi też on czasami sporo kontrowersji. W definicji komórki macierzystej mieszczą się dwa istotne elementy: nieograniczony potencjał do wykonywania podziałów i tworzenia identycznych kopii samych siebie oraz  zdolność do przekształcania się w inny typ komórek. Istnieją różne typy komórek macierzystych, które są wykorzystywane w onkologii, okulistyce, dermatologii i innych dziedzinach medycyny. Szczególne miejsce zajmują one w medycynie estetycznej. Wówczas zabieg polega na pobraniu od pacjenta krwi lub tkanki tłuszczowej, z których  następnie, po odpowiednim przygotowaniu, uzyskuje się komórki macierzyste (PBSC – Peripheral Blood Stem Cells lub ADSC – Adipose-Derived Stem Cells).  Podaje się je miejscowo, metodą  iniekcji, w okolice, które wymagają regeneracji. Ponieważ materiał pochodzi z własnego organizmu pacjenta, nie może być przyczyną odrzucenia ani reakcji alergicznych u osób poddanych terapii.

Komórki macierzyste – zabieg i jego efekty

Efekty związane z autologicznym przeszczepem tkanek to przede wszystkim procesy regeneracji skóry, których celem jest między innymi wypłycenie zmarszczek, oraz stymulowanie powstawanie nowych naczyń krwionośnych które poprawiają dotlenienie odżywienie skóry.Pierwszym etapem zabiegu z użyciem komórek macierzystych jest wnikliwa konsultacja z lekarzem, podczas której otrzymujemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań do terapii od pacjenta zostaje pobrana krew, z której za pomocą nowoczesnych technologii otrzymywany jest skoncentrowany, zawierający komórki macierzyste, preparat. Terapia przeprowadzana jest jest za pomocą mezoterapii (igła) lub kaniuli, czyli preparat jest wprowadzany śródskórnie w wybrane obszary za pomocą drobnych nakłuć. Uwalniane w ten sposób cenne substancje stymulują procesy rewitalizacji tkanki. Zabieg trwa około sześćdziesięciu minut, a po jego zakończeniu można wrócić do normalnych obowiązków. Zabieg wykonywany jest w kilku seriach (od dwóch do czterech) a efekty pojawiają się w ciągu kilku miesięcy do roku. Przed zabiegiem lekarz zaleci badania na krzepliwość krwi, morfologię, kreatyninę, glukozę oraz próby wątrobowe.Wśród przeciwwskazań do odbycia tego zabiegu znajdują się: ciąża, ogólna infekcja organizmu, zaburzenia krzepliwości krwi, nieunormowana cukrzyca, skaza naczyniowa, infekcja ropna lub infekcja śluzówek.Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu komórkami macierzystymi, skonsultuj się ze specjalistami z Kliniki Novoderm. Poznaj ofertę  tej kliniki. Skontaktuj się już dziś.