Leczenie rumienia a popękane naczynka – różnice

Intensywnie zaczerwieniona skóra na policzku lub dekolcie to problem wielu osób. Nie każdy jednak wie, czym się różni rumień a popękane naczynka. Pomimo podobnych objawów są to problemy o różnych podłożach i wymagają odmiennego leczenia.

Wczesna konsultacja z lekarzem oraz ustalenie indywidualnej ścieżki leczenia rumienia szybciej przyniesie ulgę i pożądane rezultaty.

Czym jest rumień?

Rumień naczyniowy tworzy się przez gęstą sieć rozszerzonych drobnych naczyń, które ściśle przylegają do siebie. Objawia się to widocznym, równomiernym zaczerwienieniem skóry zazwyczaj na policzkach czy dekolcie. Naczynia krwionośne gwałtownie rozszerzają się pod wpływem emocji, dużych zmian temperatur lub wzrostu ciśnienia tętniczego. Eksperci z Kliniki Natura Med w Nowym Sączu przyznają, że specjalistyczne leczenie rumienia może znacznie zmniejszyć zaczerwienie i szybko przynieść trwałe, pożądane efekty. Warto przed podjęciem decyzji o zabiegu skonsultować się dokładnie z doświadczonym lekarzem dermatologiem, aby ustalić dokładnie rodzaj problemów z cerą. Pomimo podobnych objawów do rumienia, zmiana skórna może mieć odmienne podłoże. Dobre wstępne rozpoznanie jest bardzo istotne, ponieważ niewłaściwe podjęcie leczenia rumienia może doprowadzić do nasilenia jego objawów oraz większe trudności w późniejszej terapii.

Przyczyny powstawania rumienia a popękanych naczynek

Istnieje wiele powodów, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się rumienia. Wśród głównych przyczyn specjaliści wskazują uwarunkowania genetyczne. U dużej grupy osób jest to także reakcja na stres lub  przeciążający wysiłek fizyczny. Rumień może występować u pacjentów, przyjmujących leki sterydowe, które rozszerzają naczynia krwionośne. Nie bez znaczenia są jednak aspekty środowiskowe i cywilizacyjne, które często współwystępują i przyśpieszają lub zaostrzają powstawanie zaczerwienienia. Długotrwała ekspozycja na działanie promieni UV, a także silny wiatr, nagłe zmiany temperatury, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, nadmierna suchość lub wilgotność – to wszystko czynniki, które mogą powodować rumień naczyniowy. Lekarz może zalecić leczenie rumienia u osób, które charakteryzują się jasnym fenotypem skóry. Taka karnacja sprzyja wrażliwości cery na różnorodne czynniki. Do jednych z niedawnych odkryć należy fakt, że przyczynami zaczerwienia skóry mogą być nietolerancje pokarmowe, alkohol, kawa i gorące potrawy.

Jak skutecznie usunąć rumień naczyniowy?

Powstawanie rumienia ma zupełnie inną przyczynę niż pękanie naczynek, dlatego też wymaga odmiennego sposobu kuracji. Obecnie najpopularniejszym sposobem na leczenie rumienia jest terapia laserowa. Emitowane wiązki pozytywnie wpływają na rozszerzone naczynia, oddziałując na hemoglobinę. Oprócz spłycenia porów, poprawy kolorytu cery oraz zmniejszenia zmian naczyniowych można dodatkowo zaobserwować wyraźny efekt odmłodzenia skóry. Dzieje się w wyniku stymulacji włókien kolagenowych i elastyny, które dodatkowo poprawiają napięcie oraz zdrowy wygląd cery. Zabieg trwa mniej niż godzinę i może powodować niewielki dyskomfort. W trakcie laseroterapii oczy pacjenta powinny być chronione specjalnymi okularami.

Leczenie rumienia – o czym warto wiedzieć?

Problem zaczerwienia cery w równym stopniu dotyka kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku. Reakcja jest indywidualna – rumień może być trwały lub ustępujący oraz zależnie od osoby przybiera różne stopnie intensywności. Warto jest jak najwcześniej skonsultować leczenie rumienia z lekarzem, ponieważ te zmiany często wiążą się z pojawieniem lub nasileniem występujących już problemów dermatologicznych. Często pierwszym objawem jest nietolerancja lub drażliwość na kosmetyki. Już na takim etapie warto zasięgnąć porady lekarza, który odpowiednio doradzi w leczeniu. Usuwanie rumienia we wczesnym etapie zmian dermatologicznych pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów. Laseroterapia wyróżnia się wysoką skutecznością, dlatego jest chętnie wybierana przez pacjentów. Po zabiegu warto nawilżać skórę, chronić ją przed słońcem przez miesiąc oraz zrezygnować z solarium, sauny, peelingów oraz innych czynników, które mogą bezpośrednio podrażnić cerę.