Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

ortopedia lukow

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że może cierpieć na zespół cieśni nadgarstka. Jak wyjaśniają lekarze z kliniki Ortodentika, jednymi z najczęstszych objawów jest: mrowienie palców u ręki, odczucie promienia, który dociera aż do okolic barku, nocne bóle czy problemy z wykonaniem czynności manualnych, które wymagają precyzji. U pacjentów zaobserwowano również osłabiony chwyt. W powrocie do w pełni zdrowia pomóc może zespół lekarzy z kliniki Ortodentika w Łukowie.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyna 

W rozmowie ze specjalistami z kliniki Ortodentika, Ci wyjaśniają, że zespół cieśni powstaje na skutek przewlekłego ucisku tkanek miękkich (więzadła) na włókna nerwu pośrodkowego, który przebiega przez nadgarstek oraz nawracających stanów zapalnych nadgarstka lub po złamaniach dalszego odcinka kości promieniowej. W wyniku zmian uciskowych dochodzi do uszkodzenia włókien nerwowych i często nieodwracalnych uszkodzeń nerwu. Na schorzenie to często zapadają osoby, które często wykonują powtarzające się czynności, podczas których narażają rękę na przeciążenie. 

Jak podkreślają lekarze, istnieją grupy zawodowe, które są szczególnie narażone na powstanie zespołu cieśni nadgarstka. Są to m.in.:

  • osoby pracujące przy komputerze (informatycy, sekretarki),
  • muzycy,
  • kolarze,
  • zawodowi kierowcy,
  • pracownicy fabryk, zakładów mięsnych i inne osoby wykonujące prace manualne.

Jednak w kręgu zagrożenia zespołem cieśni nadgarstka znajdują się również: kobiety w ciąży, cukrzycy, alkoholicy czy osoby otyłe, poruszające się o kulach, cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów, czy te, które przebyły złamania okolicy nadgarstka ze zrostem odłamów z przemieszczeniem. 

Zespół cieśni nadgarstka – objawy 

Pierwszym objawem, który powoduje zespół cieśni nadgarstka jest uczucie drętwienia i mrowienia palców, głównie w nocy. Dotyczy to najczęściej: kciuka, wskazującego, środkowego oraz części palca serdecznego. W kolejnym stadium rozwoju schorzenia, dolegliwości te się nasilają. Z czasem ból rozlewa się na przedramię i promieniuje do okolicy barku. Dla osób cierpiących z powodu zespołu cieśni nadgarstka coraz trudniejsze staje się wykonanie codziennych i najprostszych czynności takich jak, pisanie, posługiwanie się sztućcami czy prowadzenie samochodu. 

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie

W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka w istnieje kilka metod leczenia:

  • W początkowym stadium choroby skuteczne okazać się może odciążenie. Nieużywanie ręki dotkniętej zespołem cieśni nadgarstka w połączeniu z farmakoterapią pozwala na opóźnienie powstawania zmian uciskowych nerwu pośrodkowego.
  • Alternatywą są zabiegi fizykoterapii.
  • Jeżeli objawy zespołu cieśni nie ustępują, a wyniki badań dodatkowych – badania EMG, potwierdzają uszkodzenie nerwu, najlepszym wyjściem okazuje się operacja z przecięciem tkanek na wysokości nadgarstka.

W klinice Ortodentika specjaliści wykonują zabieg w ramach tzw. Chirurgii Jednego Dnia. Chodzi o zminimalizowanie czasu trwania zabiegu i skrócenie pobytu pacjenta w placówce. By to osiągnąć, w leczeniu zespołu ciśnienia nadgarstka stosuje się metodę endoskopową, która jest mniej inwazyjna i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji u pacjenta. Okres leczenia pooperacyjnego i rehabilitacji to najczęściej 6-8 tygodni. W sytuacji zmian uciskowych po przebytych złamaniach i zapaleniach w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, np. RZS, leczenie operacyjne jest bardziej skomplikowane i wymaga dużego doświadczenia operacyjnego.

Więcej o ortopedii w klinice Ortodentika: https://www.ortodentika.pl/ortopedia/