Meble z palet: czym są, gdzie się sprawdzą, jak je zrobić?

Ekologiczne rozwiązania coraz śmielej wkraczają do wnętrz. Przejawiają się one nie tylko w zaaranżowaniu najnowszych technologii czyniących dom przyjaznym środowisku naturalnemu, ale także i ponownym wykorzystaniem materiałów z recyklingu do aranżacji. Trend ten sprawił, że coraz modniejsze stały się meble z palet. Wykorzystuje się je już nie tylko do urządzenia domków letniskowych czy altanek, ale i eleganckich salonów. Jak dopasować meble z palet do stylu i klimatu wnętrza?

Czym są meble z palet?

Meble z palet to niedrogi sposób na urządzenie tarasu, balkonu, ogrodu czy mieszkania. Coraz częściej zastępują one drogie drewniane wyposażenie. Wykonuje się je z palet, czyli podniesionej platformy przeznaczonej do przenoszenia i składowania towarów. Aby z palety móc wykonać meble, musi ona być wykonana ze zdrowego drewna wysokiej jakości. Oprócz tego muszą być zachowane ścisłe wymiary i wilgotność materiałów. Dzięki temu meble z palet będą nie tylko trwałe i estetyczne, ale i bezpieczne.

Gdzie się sprawdzą meble z recyklingu?

Dotychczas meble z palet stosowane były przede wszystkim na przestrzeniach zewnętrznych, czyli balkonach tarasach, w altanach czy ogrodach. Moda na ekologiczne aranżacje sprawia jednak, że dziś kanapa z palet w salonie nikogo nie dziwi. Co więcej, jest ona ostatnim krzykiem mody. Meble z recyklingu w domowych wnętrzach są symbolem stylu eko, nadają pomieszczeniu niepowtarzalny charakter i klimat. Aby jednak dobrze się komponowały z resztą salonu czy sypialni, trzeba je dopasować do pozostałego wyposażenia.

Jakie meble można wykonać z europalet?

Europalety we wnętrzu znajdują wiele zastosowań. Można z nich wykonywać zarówno drobne elementy (półki, stoliki kawowe), jak i meble narażone na większe obciążenia np., kanapy, łóżka, fotele. Drewniane palety są na tyle wytrzymałe, że stworzone z nich meble mogą być użytkowane na co dzień. Warto pamiętać, że chcąc wykorzystać meble z palet w kuchni lub łazience, konieczna jest ich odpowiednia impregnacja i konserwacja, która ochroni drewno przed nadmierną wilgocią.

Do jakich wnętrz pasują meble z palet?

Tak samo, jak meble drewniane i te z palet pasują do każdego typu wnętrza. Są one uniwersalne. Można utrzymać je w naturalnym kolorze drewna lub też pomalować na dowolny kolor. Hitem aranżacji tego sezonu są bielone meble z recyklingu. Najczęściej stosuje się je w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych. Jasny kolor optycznie powiększa wnętrza i dodaje im lekkości, delikatności. Przeczy to twierdzeniu, że meble z palet dobrze czuć będą się tylko w pofabrycznych i poprzemysłowych przestrzeniach, pozbawionych domowej i przytulnej atmosfery. Jest wręcz odwrotnie – będą one doskonałym uzupełnieniem mieszkania w stylu skandynawskim, vintage, nowoczesnym, minimalistycznym czy eko. Wszystko tak naprawdę zależy od pomysłu na wykorzystanie europalet.

Ile kosztują meble z palet?

Urządzenie domu czy mieszkania nie jest tanim zadaniem. Meble, akcesoria dekoracyjne i różnego rodzaju sprzęty potrafią kosztować niemal tyle samo lub niewiele mniej niż zakup/budowa nieruchomości. W obniżeniu kosztów urządzania mieszkania pomogą meble z recyclingu. Ich ceny w porównaniu z tymi drewnianymi, a nawet wykonanymi ze sklejki są o wiele niższe. Cena jednej palety zależy od rozmiaru. Koszty zakupu europalety na meble można sprawdzić na: https://pakobud.com.pl/ Palety na półki czy stoliki nocne/kawowe można kupić już od 40 zł w górę. Koszt wykonania mebli z europalet uzależniony jest od tego, czy będzie się je tworzyć samodzielnie, czy skorzystać z pomocy fachowca. Niektóre sklepy z akcesoriami wnętrz proponują już gotowe meble z palet. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają zapału do majsterkowania.

Z jakich palet można zrobić domowe meble?

Meble z recyklingu wykonuje się zazwyczaj z europalet. Można bez trudu kupić je w skupie palet, pobliskim składzie budowlanym lub zamówić przez Internet. Europalety na meble można zamówić w PAKO BUD firmie z Konstantynowa Łódzkiego. Firma oferuje palety wytwarzane z desek pochodzących ze zdrowego drewna, pozbawionego przebarwień, grzybów i wypadających sęków. Z palet PAKO BUD można przygotować meble do każdego domowego pomieszczenia, ponieważ zachowują one ścisłe wymiary i normy wilgotności materiału.