Metoda Arkady – leczenie wrastających paznokci

Metoda Arkady to jeden z najpopularniejszych zabiegów podologicznych, stosowanych we współczesnej podologii. Za twórcę kostki Arkady uważa się Polaka Adriana Arkadego. Dlatego jeśli jej nie posiadasz, koniecznie zaopatrz swój gabinet podologiczny w podologicznym sklepie Kerpro w Warszawie.

Metoda Arkady – leczenie wrastających paznokci

Współczesna podologia coraz częściej pozwala na nieinwazyjne zabiegi podologiczne, które skracają ból pacjenta i poprawiają komfort jego codziennego funkcjonowania. Na schorzenia dotyczące podologii cierpi ok. kilkunastu procent społeczeństwa. Coraz częściej pacjenci na leczenie wrastających paznokci kierowani są na tzw. metodę Arkady, która umożliwia stałe pozbycie się problemu. Jest metodą mniej bolesną i inwazyjną niż chirurgiczne usuwanie paznokci, resekcja klinowa płytki paznokcia, czy fenolizacja.

Metoda Arkady – przełom w podologii

Przełomem w leczeniu wrośniętych i zdeformowanych paznokci było wprowadzenie tzw. metody Arkady. Sama metoda to usunięcie przyczyn, a nie leczenie skutków. Przyczynami z reguły są geny, choroby naczyniowe, złe skracanie paznokci, niedopasowane obuwie, nadwaga, zmiany spowodowane urazami, niewłaściwy chód, koślawa stopa lub palec i płaskostopie. Są to przyczyny, które powodują zły rozkład siły nacisku, co skutkuje deformacją tkanek miękkich i prowadzi do deformacji paznokcia. Metoda Arkady pozwala na ustabilizowanie płytki paznokcia przez dostanie się do jego macierzy. Masa akrylowa rozłożona na całej powierzchni paznokcia utwardza go i formuje jego prawidłowy wzrost. Całość polega na wydobyciu paznokcia dzięki kostce Arkady ponad wał paznokciowy. Zabieg niweluje powstawanie skaleczeń przez ostry paznokieć wokół niego. Wykorzystywany akryl zawiera srebro mineralne. Jest trwalsze niż zwykły akryl, który w przypadku stanów zapalnych lub grzybicy odchodzi od paznokcia. Specjalny akryl niweluje możliwość rozwoju bakterii. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Kostka Arkady – czym jest?

Kostka Arkady to urządzenie wykorzystywane w przypadku korekty paznokcia. Pozwala na precyzyjne podniesienie paznokcia ponad wały okołopaznokciowe i nałożenie akrylu. Kostka Arkady to metalowy sprzęt chirurgiczny, w którym umieszcza się palec, na którym znajduje się zdeformowany paznokieć. Następnie unieruchamia się palec za pomocą śrub. Kolejnym krokiem jest unieruchomienie środkowej części paznokcia, co zmniejsza ból podczas zabiegu, stabilizuje paznokieć i ułatwia przeprowadzenie zabiegu. Tak unieruchomiony paznokieć pozwala na użycie haka i łopatek, które wydobywają końcówkę paznokcia i jego środek spod wałów okołopaznokciowych. Hak i łopatki przesuwa się do momentu wydobycia paznokcia, a następnie nakłada się masę akrylową. Zaletą stosowania metody Arkady jest natychmiastowy efekt.

Metoda Arkady – ból podczas zabiegu, trwałość, edukacja pacjenta

Ból podczas zabiegu jest znikomy. Dociśnięty i unieruchomiony paznokieć ma “wyłączone” zakończenia nerwowe. Jeśli się pojawia, trwa chwilę i szybko mija. Trwałość zabiegu zależy w dużym stopniu od działań pacjenta. Przede wszystkim należy unikać złego obuwia, nosić w miarę możliwości buty skórzane, odpowiednio skracać paznokcie i nie dotykać ich bez potrzeby oraz pozbycie się nadwagi (jeśli to ona spowodowała deformację paznokcia).

Edukacja pacjenta powinna zacząć się już przed leczeniem, aby nie pogarszać stanu paznokcia. Jak podają eksperci z Kerpro, należy informować pacjentów o przyczynach i skutkach nieprawidłowego doboru obuwia i zmieniać ich myślenie, aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji. Narzędzia podologiczne  przydatne w kosmetyce i podologii można znaleźć w hurtowni podologicznej Kepro.