Elektryczna szczoteczka do zębów – wybierz świadomie najlepszy model dla siebie!

Wybór elektrycznej szczoteczki do zębów należy skonsultować ze stomatologiem, który po wywiadzie diagnostycznym dotyczącym naszych potrzeb pielęgnacyjnych oraz ocenie naszego ogólnego stanu uzębienia, przyzębia i jamy ustnej zasugeruje najodpowiedniejszy dla nas typ i model szczoteczki. Specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie podkreślają, że nie należy sugerować się wyłącznie informacjami technicznymi o szczoteczce, lecz bezwzględnie udać się do stomatologa, gdyż rzetelna ocena stanu naszej jamy ustnej nie jest możliwa do samodzielnego wykonania. Dlatego warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalisty. Drugim kryterium wyboru jest nasz budżet domowy przeznaczony na tę właśnie inwestycję, a trzecim odpowiedź na pytanie, czy ze szczoteczki będziemy korzystać tylko my, czy też inne osoby, na przykład dzieci.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Choć pozornie może się wydawać, że wszystkie szczoteczki elektryczne działają bardzo podobnie, różnią je istotne cechy technologiczne. Specjaliści mówią o dwóch kryteriach podziału:

  1. technologii czyszczenia,
  2. rodzaju wykonywanych ruchów czyszczących.

Biorąc pod uwagę te dwa parametry, technicy dentystyczni wyróżniają następujące typy szczoteczek elektrycznych:

  1. obrotowe (szczoteczki rotacyjne),
  2. obrotowo-pulsacyjne (rotacyjno-pulsacyjne),
  3. soniczne,
  4. ultradźwiękowe.

Szczoteczki obrotowe (rotacyjne) i szczoteczki obrotowo-pulsacyjne (pulsacyjno-rotacyjne) są produkowane głównie przez firmę Braun Oral-B. Szczoteczki soniczne na polskim rynku dystrybuuje firma Philips Sonicare. Dostępne są także produkty firm Curaprox, Waterpik, Whitewash oraz Dr. Mayer. Stomatolodzy ze Smile Design Clinic pozytywnie wypowiadają się również o produktach marki Megasonex. Jeśli decydujemy się na innych producentów, warto sprawdzić ich renomę, gdyż istnieje szereg produktów o niskiej jakości i wysokich kosztach użytkowania, w tym modele, w których niemożliwe jest wymienienie baterii lub końcówek. Ich niska cena może okazać się dla nas pułapką, kiedy po kilku miesiącach użytkowania zorientujemy się, że to produkt jednorazowy.

Charakterystyka typów szczoteczek elektrycznych

Stomatolodzy ze Smile Design Clinic polecają głównie szczoteczki obrotowe i obrotowo-pulsacyjne, ze względu na ich łatwość serwisowania oraz dopasowanie do każdego typu uzębienia. Nazwa szczoteczki „obrotowa” lub „obrotowo-pulsacyjna” jest stosowana zamiennie i odnosi się do rodzaju ruchów główki szczoteczki.

W tym typie szczoteczki główka jest okrągła i porusza się naprzemiennie, w lewo i prawo. W niektórych produktach ruch ten jest dodatkowo uzupełniony dynamicznym ruchem pulsacyjnym, który reguluje docisk włosia do powierzchni zęba lub przestrzeni międzyzębowych. Ergonomia tego rodzaju główki szczoteczki jest bardzo wysoka. Ruchy główki wykonywane są optymalnie, w zależności od budowy szczęki i wrażliwości dziąseł. Firma Braun Oral-B zróżnicowała modele tej szczoteczki, w zależności od liczby obrotów na minutę i pulsacji.

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Wybór modelu szczoteczki nie jest oczywisty i należy go skonsultować ze stomatologiem, który oceni nasze potrzeby. Model Vitality jest najsłabszy, to znaczy wykonuje najmniej ruchów oraz pulsacji na minutę i jest dedykowany osobom o delikatnej budowie szkliwa, przyzębia i dziąseł. W ruchu obrotowym tego modelu szczoteczki wykonywanych jest około 7600 okrążeń na minutę. Najsilniejsza seria szczoteczki tego typu to model Braun Oral-B Genius, który wykonuje 8800 ruchów obrotowych i blisko 40.000 pulsacji na minutę. Model ten przeznaczony jest dla osób z mocną budową kości i masywnym typem dziąseł. Najczęściej posiadacze takiego uzębienia charakteryzują się wyrazistą budową szczęki i żółtym zabarwieniem zębów, które są mniej podatne na próchnicę, jednak łatwiej osadza się na nich kamień i znacznie szybciej ulegają przebarwieniom po spożyciu wina, kawy i czarnej herbaty.