Nowe uszy, nowy wygląd – poznaj zabieg korekcji odstających uszu!

plastyka uszu

Odstające uszy to kompleks z którym zmaga się wiele osób – dzieci i dorosłych. Zakrywanie ich przez długie włosy jest uciążliwe i nie zawsze możliwe. Co więcej, niezadowolenie z wyglądu swoich uszu znacznie obniża poczucie własnej wartości. Skupiamy się na ich kształcie i tym, co inni sobie pomyślą, gdy nas zobaczą. Niestety, odstające uszy są bardzo charakterystyczną cechą wyglądu, przez co mogą determinować nasz wizerunek. Przezwiska, które od dzieciństwa prześladują osoby z takimi uszami, bardzo ranią i głęboko zapadają w pamięć. Zamiast męczyć się ze swoim niedoskonałościami, warto zdecydować się na zabieg, który szybko i skutecznie rozwiąże nasz problem. Plastyka uszu to zabieg dla każdego, kto ma dość swoich odstających uszu. 

Kto może zapisać się na zabieg korekcji uszu?

Plastyka uszu jest zabiegiem przeprowadzanym u dorosłych, ale dzieci powyżej 7. roku życia również mogą dostać nowy kształt swoich uszu. Aby uniknąć traumy z dzieciństwa związanej z odstającymi uszami oraz żartami na ich temat kierowanymi przez rówieśników, warto zadbać o wygląd i komfort psychiczny swoich pociech. Jednak korekcja uszu to nie tylko likwidacja ich odstających małżowin. To również zmniejszenie płatków, plastyka zawiniętej małżowiny, naprawa niesymetrycznych uszu, zszycie naderwanych płatków (np. przez kolczyk lub uraz) lub po prostu zmniejszenie zbyt dużych uszu. Plastyka zajmuje się również wadami rozwojowymi – mikrocją, czyli częściowym brakiem małżowiny, oraz anocją, całkowitym brakiem małżowiny usznej. Każdy rodzaj zabiegu ma na celu poprawę wyglądu Pacjenta oraz przywrócenie mu komfortu psychicznego i samozadowolenia z tego, jak się prezentuje. Jak podają statystyki Kliniki Miracki w Warszawie, plastyka uszu jest bardzo popularnym zabiegiem, który wykonuje się dość szybko i nie wymaga od Pacjenta rekonwalescencji.

Jakie są mocne strony zabiegu plastyki uszu?

Niewątpliwym atutem tego zabiegu jest fakt, że jego rezultaty są trwałe. Uszy, które zostały poddane zmniejszeniu lub zmieniono ich kształt na mniej odstający, nie mają możliwości powrotu do poprzedniej formy. Wystarczy jeden zabieg, a Pacjent zyskuje nowy wygląd na całe życie. Wiele osób podczas konsultacji obawia się bólu. Na szczęście specjaliści zadbali o komfort swoich podopiecznych i plastyka uszu jest bezbolesną operacją. Podawane jest im znieczulenie miejscowe lub ogólne, decydują o tym wiek i stan ogólny Pacjenta. Pierwsze efekty korekcji widać już po 3 tygodniach, zaś po samym zabiegu zazwyczaj można wrócić do domu. Warto także podkreślić, jak wyglądają blizny po operacji. Otóż blizny są niewidoczne. Lekarze precyzyjnie dokonują nacięć w tylnej części małżowiny, aby blizny były ukryte. Dzięki temu osoby, które nie wiedzą o naszym zabiegu, nigdy się o nim nie dowiedzą, chyba, że sami o nim powiemy. 

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg może być przeprowadzony tylko po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Podczas wywiadu należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz chorobach. Istnieje lista stałych przeciwwskazań, które uniemożliwiają kwalifikację do operacji:

  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • nieleczona cukrzyca,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • stan zapalny w obrębie uszu,
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe,
  • choroby nowotworowe,
  • epilepsja,
  • ciąża.

Należy również pamiętać, że choć plastyka uszu nie jest skomplikowanym zabiegiem, to jednak ingeruje w wygląd i trwale go zmienia. Dlatego należy bardzo poważnie podejść do podejmowania decyzji, czy chcemy zmieniać kształt swoich uszu. Dotyczy to szczególnie dzieci i ich rodziców. To dzieci powinny wykazywać chęć korekcji uszu, a nie ich rodzice. Jeśli decyzja Pacjenta o plastyce uszu jest świadoma i przemyślana, to może być pewien, że po zabiegu zacznie się jego nowe życie bez kompleksów, a za to z zadowoleniem ze swojego wyglądu.

Więcej informacji o korekcji odstających uszu można znaleźć na stronie: https://klinikamiracki.pl/chirurgia-plastyczna/plastyka-uszu/