Opakowania w transporcie – w czym przewozić rzeczy?

opakowania w transporcie Pako-Bud

Przeprowadzka, transport towarów przez producentów, eksportowanie produktów, przewóz towarów na hali produkcyjnej – każda z tych czynności wymaga odpowiedniego zabezpieczenia w transportowaniu towarów. Z pomocą przychodzą producenci opakowań, które ułatwiają, a jednocześnie zabezpieczają przewożony towar. Wśród opakowań transportowych znaleźć możemy zarówno lżejsze opakowania tekturowe, jak i bardziej stabilne, przeznaczone do transportu w trudnych warunkach skrzynie drewniane, lub wykonane z OSB czy płyty pilśniowej. Ponadto, ułatwienie w transporcie towaru stanowią specjalne płyty. Poniżej przedstawiamy, jakie opakowania w transporcie będą sprawdzały się najlepiej.

Skrzynia drewniana – specjalista na trudne warunki

Drewniane skrzynie są niezwykle popularne wśród producentów, którzy chcą przewieźć swój towar. Ze względu na swoją wytrzymałość oraz stabilność zapewniają  bezpieczeństwo transportowanych towarów w każdych warunkach. Zapewniają ochronę przed urazami mechanicznymi, jak i szkodami, które wywołać mogą niekorzystne warunki atmosferyczne. Wykonanie z drewna pozwala na transport zarówno samochodami, jak i na transport morski. Skrzynie drewniane zakupić można w różnych rozmiarach, a także kształtach. Jest to niezwykle korzystne, ze względu na możliwość ich wielorakiego wykorzystania. Poza ich szerokim zastosowaniem w branży logistycznej, drewniane skrzynie mogą być wykorzystane do celów magazynowych.

Skrzynie wykonane z OSB, sklejki oraz płyty pilśniowej

Innym przykładem opakowań wykorzystywanych do transportu są skrzynie wykonane z materiałów drewnopochodnych. Są to między innymi skrzynie z OSB – trójwarstwowej płyty kompozytowej. Skrzynie OSB, podobnie jak skrzynie z drewna, charakteryzują się trwałością. Ponadto są stosunkowo lekkie i sprawdzą się w różnych warunkach. Opakowania ze sklejki, czyli materiału kompozytowego ze sklejonych warstw drewna są jeszcze lżejsze. Nie odejmuje im to wytrzymałości, a dzięki możliwości wykonania w nich otworów pozwalają na stały dostęp do transportowanego towaru. Skrzynie z płyty pilśniowej są także lżejsze niż skrzynie drewniane. Mają estetyczny wygląd i jak wszystkie wymienione rodzaje skrzyń mogą być wykorzystywane także do celów dekoracyjnych i budowlanych. Skrzynie typu OSB, z płyty pilśniowej lub ze sklejki najlepiej zakupić u profesjonalnych sprzedawców, spełniających standardy europejskie. Przykładem certyfikowanych producentów skrzyń do transportu jest np. łódzki Pako-Bud.

Opakowania tekturowe – wszechstronne pudła

Opakowania w transporcie, które są niezastąpione to opakowania tekturowe. Wykorzystywane są one często na halach produkcyjnych, a także w sklepach. Służyć mogą do wysyłki, jak i magazynowania. Bardzo często używa się ich w branży papierniczej, farmaceutycznej czy odzieżowej. Uniwersalność ich zastosowania pozwala na wielokrotne wykorzystanie takich pudeł do różnych celów. Dzięki niewielkiej wadze mogą być wykorzystywane niemal wszędzie. Obecnie dostać możemy opakowania tekturowe z trzech lub pięciu warstw – najbardziej klasyczne, do transportowania niemal wszystkich produktów. Do transportu produktów o większej wadze stworzono opakowania z tektury ciężkiej, a także pudła tekturowe łączone, czyli wytwarzane z kartonu i drewna. Czasem opakowania tekturowe połączone są także z płytą OSB lub ze sklejką. Zwiększa to ich wytrzymałość i dostosowuje do transportu ciężkich ładunków.

Wszelkie opakowania, skrzynie i pudła oraz palety mogą być wykonywane na zlecenie konsumenta. Mogą być wykonane w specjalnie dobranych kształtach oraz wymiarach. Należy pamiętać, aby takie pudła i skrzynie do transportu spełniały wymagania i standardy fitosanitarne. Warto więc zawsze sprawdzić, czy producent ma niezbędne certyfikaty do produkcji takich materiałów służących do transportowania.

Dowiedz się więcej o skrzyniach i pudłach do transportowania towarów od specjalistów z łódzkiego Pako-Bud!