Pękające pięty

Piękne sandałki, stylowe klapki, szpilki na pasku – te dobra kuszą z witryn sklepowych w okresie letnim. Chowanie stóp w krytych butach podczas niedzielnego wypadu nad jezioro lub na wczasach nad oceanem jest prawie niemożliwe. Wystawianie gołych stóp na widok może być jednak kłopotliwe, a to ze względu na złuszczone, popękane pięty. Problem ten jest uciążliwy również zimą, kiedy zrogowaciała skóra wadzi i haczy o skarpetki, dywan czy ręcznik. Pękające pięty należy leczyć nie tylko ze względu na aspekty estetyczne, ale także w związku z bólem, który często im towarzyszy.

Jakie może być podłoże pękania skóry pięt?

Podstawową i najczęstszą przyczyną pękania skóry pięt jest niewłaściwa pielęgnacja. Powód może jednak leżeć gdzie indziej i być niezależny od stosowanych kremów:

 • działanie bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperatury
 • nieodpowiedni rodzaj obuwia
 • zbyt częste kąpiele
 • uwarunkowanie genetyczne, powodujące nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych
 • cukrzyca (tzw. stopa cukrzycowa)
 • deformacje ortopedyczne
 • łuszczyca
 • zakażenie grzybicze
 • zbyt duże obciążenie stóp (nadwaga)
 • przyjmowanie niektórych leków

Suchość stóp pojawia się w szczególności u osób starszych, ponieważ skóra z czasem traci naturalne nawilżenie. Do nasilania się suchości przyczynia się także reumatyzm.

Jak postępować, by zmniejszyć ryzyko pękania stóp?

Tak jak w przypadku każdej dolegliwości skórnej, podstawą jest prawidłowa i rzetelna higiena. Zwłaszcza latem, gdy stopy są narażone na nadmierną potliwość należy pilnować regularnego mycia i osuszania stóp. Zapobiega to zadomawianiu się bakterii, a także przynosi ulgę dla zmęczonych, często spuchniętych stóp. Specjaliści z kliniki Satin zalecają, aby w miarę możliwości, raz w tygodniu moczyć stopy w wodzie z solą kosmetyczną. Działanie soli oczyszcza i stymuluje skórę, zapewniając przy okazji efekt masażu. Po takiej kąpieli najlepiej wykonać również peeling. Porównywanie różnych produktów i ich składów w drogerii jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne, dlatego warto pokusić się o wykonanie domowego peelingu z naturalnych składników. Wtedy jesteśmy pewni, że nie znajduje się w nim nic szkodliwego. Oto kilka pomysłów na domowy peeling do stóp:

 • dwie łyżki stołowe kawy naturalnej, mielonej kawy wymieszaj 1:1 z białym lub brązowym cukrem. Dodaj dwie łyżki oleju kokosowego. Ucieraj przez minutę drewnianą łyżką lub rozgnieć widelcem. Gotową masą natrzyj całe stopy, ze szczególnym uwzględnieniem pięt. Zmyj po 5 minutach.
 • Zetrzyj skórkę z jednej dużej pomarańczy. Dodaj pół szklanki cukru i dwie łyżki oliwy z oliwek. Postępuj jak w punkcie powyżej.
 • Wymieszaj ⅓ szklanki maku, dwie łyżki oliwy z oliwek i dwie łyżki soku z cytryny. Postępuj jak w punkcie powyżej.

Podologiczny zabieg na pękające pięty

Choć wyżej wymienione sposoby mogą zmniejszać ryzyko powstawania pękających pięt lub złagodzić objawy, nie zlikwidują problemu ani nie przyniosą natychmiastowych efektów. W przypadku zaobserwowania nieprawidłowej kondycji skóry pięt wskazana jest konsultacja z podologiem. Im wcześniejsze stadium, tym krótsze leczenie. Seria zabiegów może jednak przywrócić gładkość i jednolitość nawet najbardziej popękanym piętom. Gabinety podologiczne proponują niezwykle skuteczne terapie, które w zależności od oceny przypadku, obejmują serię wizyt co 2-4 tygodnie. Podolog radzi, jak należy dbać o stopy we własnym zakresie oraz za pomocą odpowiednich narzędzi, stopniowo leczy popękane stopy. Zasięgnięcie profesjonalnej opinii to kluczowy krok w podjęciu leczenia spękanych pięt.

Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie www.satin.pl