Pierwsza pomoc w warunkach domowych – co zawsze warto mieć w apteczce?

Kompletna apteczka zarówno w domu, jak i w trakcie podróży to podstawa przy udzielaniu pierwszej pomocy w różnych aspektach zdrowia. Pełny zestaw środków opatrunkowych i leków powinien zawsze czuwać w pogotowiu, także w trakcie podróży. Co powinna zawierać każda kompletna apteczka, by zapewnić bezpieczeństwo w razie wypadku czy nagłej choroby?


Co powinna zawierać apteczka?

W każdej domowej apteczce powinna znaleźć się lista rzeczy, które będą stanowić pierwszą pomoc zarówno w wypadku nagłego pojawienia się choroby, jak i rany czy innego urazu. Domowa apteczka zazwyczaj jest znacznie obszerniejsza niż ta samochodowa czy podróżna, dlatego często zdarza się, że przez niedopatrzenie miesiącami zalegają w niej przeterminowane medykamenty, a całe wyposażenie stanowi ogromny chaos. Zwłaszcza w sytuacji nagłej i stresowej, kiedy szybko zależy nam na znalezieniu odpowiednich lekarstw czy materiałów opatrunkowych, porządek i kompletna zawartość apteczki jest szczególnie ważna. Co zatem powinno znajdować się w niej znajdować?

  • materiały opatrunkowe i środki pierwszej pomocy, takie jak bandaże, plastry z opatrunkiem o różnej wielkości, plastry bez opatrunku, jałowe kompresy, woda utleniona i gencjana oraz spirytus salicylowy;
  • lekarstwa – o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (najlepiej paracetamol), leki przeciwbiegunkowe, środki łagodzące objawy przeziębienia, takie jak krople do nosa, syrop, pastylki do ssania oraz środki zapobiegające odwodnieniu, wapno, czy sól fizjologiczna do przemywania oczu.

Warto pamiętać, aby w apteczce znajdował się minimum kilkudniowy zapas środków, aby w razie nagłego przypadku i niedyspozycji mieć potrzebne leki pod ręką. W przypadku środków opatrunkowych warto mieć ich ciągły zapas – w sklepach takich jak Solomedica możesz uzupełnić brakujące materiały także w większych ilościach.

Jak przechowywać leki?

Źle przechowywane lub przeterminowane leki są tak samo niewskazane do stosowania jak lekarstwa niewłaściwie przyjmowane. Nieprzestrzeganie obowiązujących zasad w przypadku leków może wpłynąć na ich jakość oraz działanie. Medykamenty najlepiej jest ulokować w szafce bądź szufladzie niedostępnej dla dzieci, z dala od bezpośredniego działania wysokich temperatur. Apteczka powinna być trzymana więc w miejscu suchym i chłodnym, w temperaturze pokojowej. Zdarza się jednak, że producenci nakazują niektóre lekarstwa trzymać w lodówce; takie specyfiki jak insuliny, immunoglobuliny czy probiotyki bądź leki wziewne powinniśmy trzymać w temperaturze ok. 5 stopni. Niska temperatura przechowywania szczególnie wskazana jest również przy preparatach, które nie zawierają środków konserwujących.

Apteczka na zimowy wypad

W trakcie aktualnych zimowych wypoczynków warto pamiętać o skompletowaniu podróżnej apteczki. Biorąc pod uwagę specyfikę wyjazdu, oprócz podstawowych środków opatrunkowych i lekarstw, warto zaopatrzyć się w takie wyposażenie jak tłusty krem, pomadka ochronna czy aerozol na stłuczenia.

Więcej o asortymencie opatrunkowym znajdziesz na stronie: www.solomedica.pl