Podłogi drewniane – jaki odcień i kolor drewna wybrać na podłogi?

podłogi drewniane pakobud

Podłogi drewniane stanowią 1/6 powierzchni pomieszczenia, dlatego też mają one duży wpływ na całość wyglądu i estetyki przestrzeni. Odpowiednio dobrane podłogi z drewna mogą nadać mieszkaniu ekskluzywności lub ciepłej przytulności. Dowiedz się, jak dopasować kolor i odcień podłóg drewnianych od specjalistów z PakoBud Łódź.

Podłogi drewniane – wskazówki doboru ich koloru

Na wybór podłóg drewnianych wpływ ma wiele czynników. Zobacz na co warto zwrócić uwagę, decydując się na drewno podłogowe, by być zadowolonym ze swojego wyboru. Jak dobrze dobrać podłogi drewniane?

Wskazówka 1: Wybierając podłogi z drewna trzeba wziąć pod uwagę wielkości pomieszczenia

Niezależnie od tego, jak duże lub małe jest pomieszczenie, kolor podłogi drewnianej zawsze będzie miał znaczący wpływ na poczucie przestrzeni w pomieszczeniu. Jeśli mieszkanie czy wybrane pomieszczenie jest duże i szerokie bez obaw można wybrać podłogi z drewna ciepłego lub ciemnego, takiego jak np. orzech lub podłogi dębowe. Odcień tego typu drewna sprawi, że duże pomieszczenie wyda się trochę mniejsze, a zatem o wiele bardziej przytulne.

Jeśli jednak jest to niewielkie mieszkanie, lepiej zastosować lżejsze, naturalne kolory podłóg drewnianych, takich jak beże, biele, odcienie bieli (jak np. drewno sosnowe). W ten sposób optycznie powiększy się przestrzeń.

Wskazówka 2: Wpływ kolorów na atmosferę w domu

Sposób dekorowania i kolory, które zostaną wybrane na podłogę i ściany, będą miały ogromny wpływ na atmosferę w pomieszczeniu. Jasne kolory podłóg z drewna zapewnią przestrzeni bardziej słoneczną, szczęśliwszą atmosferę. Odcienie żółtego oznaczają optymizm i zabawę, a białe i jasnobeżowe, nadają pomieszczeniu poczucia otwartości i czystości, w szczególności w przypadku podłogi do kuchni. Jeśli chce się zachować spokój i chłód w swoim wnętrzu warto zdecydować się na ponadczasowe odcienie szarości. Mieszkanie zdominowane przez brązowe kolory, będzie miało bardzo naturalny i rustykalny charakter, a drewno w odcieniu głębokich brązów wpadających w czerń nadadzą mieszkaniu efektu luksusu i klasy. Zaś czerwone drewno dobrze komponuje się z ciężkimi, starodawnymi meblami.

Wskazówka 3: Dobranie podłogi drewnianej do innych elementów

Nie wybiera się koloru podłogi drewnianej bez brania pod uwagę całości wystroju pokoju. Należy się upewnić, że podłogi z drewna będą pasować do wnętrza. Aby piękne meble zostały wyeksponowane można wybrać naturalne, jasne kolory drewna, np. podłogi sosnowe, które będą neutralne i uwydatnią formę mebli. Jeśli lubisz często zmieniać wystrój lub kolorystykę wnętrz, wybierz ciemne drewno – łatwiej do niego dobierać inne elementy wystroju.

Aby stworzyć spójny projekt, rozważ wybranie tego samego koloru drewna we wszystkich pomieszczeniach.

Wskazówka 4: Próbki podłóg drewnianych należy wybierać przy różnym świetle

Wzięcie próbek jest kluczowym elementem wyboru podłogi do mieszkania. Przez cały dzień oświetlenie w mieszkaniu zmienia się stopniowo. Ocena koloru próbki odcienia podłogi drewnianej w nocy czy w sztucznym świetle da ci zupełnie inne wrażenie niż w środku popołudnia w naturalnym świetle słonecznym. Warto więc, ocenić próbki w różnych porach dnia, z różnym oświetleniem. Warto również przykładać wybrane próbki do mebli, parapetów czy ścian, aby dopasować odpowiedni kolor podłóg. Położenie próbki pod ścianą i opuszczenie pokoju na kilka minut a  następnie powrócenie do niego i ponowna ocena może pomóc w wyborze – pierwsza reakcja po wejściu do pomieszczenia może być kluczowa.

Odpowiedni dobór koloru podłogi drewnianej jest kluczowym elementem projektowania wystroju wnętrza. Różne deski podłogowe znajdziesz u producenta Pako-Bud z Łodzi.