Trądzik pospolity – pozbądź się go raz na zawsze!

Trądzik pospolity jest schorzeniem, które dotyka większości z nas w pewnym momencie życia. Jednak najczęściej pojawia się w okresie nastoletnim. Przywykliśmy do niego do tego stopnia, że często lekceważymy problemy ze skórą u młodych ludzi. Przecież z tego wyrośnie! Niestety, nie zawsze trądzik mija samoistnie, a nawet jeśli tak się stanie, może pozostawić po sobie nieestetyczne blizny potrądzikowe. Jak z nim walczyć? O poradę zapytaliśmy specjalistów z Bieńkowscy Clinic!

Trądzik pospolity – czym jest i jak się objawia

Trądzik pospolity to choroba skóry, a konkretnie znajdujących się w niej gruczołów łojowych. Dlatego też jej objawy występują głównie w miejscach ich dużego nagromadzenia, a więc na twarzy, dekolcie i w górze pleców. Powszechnie uważa się, że za występowanie zmian skórnych przy tym schorzeniu odpowiedzialne są bakterie. Jednak to nie do końca prawda. Wszystkiemu winne jest nadmierne wydzielanie łoju w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem naskórka w ujściach mieszków włosowych. Wtedy dopiero swoją rolę odgrywają bakterie beztlenowe, Propionibacterium, które wywołują stan zapalny. Na skórze powstają zmiany ropne, krostki i grudki. Często dodatkowo występują również zaskórnik, w tym zamknięte i otwarte, nazywane też wągrami. Jeśli są dominujące, często mówi się o trądziku zaskórnikowym.

Choć trądzik pospolity nie jest wywołany czynnikami zewnętrznymi, niektóre z nich mogą nasilać jego objawy. Są to m.in.:

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry,
  • zatykające pory lub drażniące kosmetyki,
  • zbyt silne bądź częste oczyszczanie skóry,
  • nadmierne pocenie,
  • wilgotny klimat,
  • zażywanie niektórych leków.

Do zaostrzenia objawów przyczyniają się też wahania hormonalne – np. w ciąży, przed okresem lub na skutek stosowania doustnej antykoncepcji. Nie opracowano natomiast wpływu diety na trądzik. Jedni upierają się, że słodycze, zwłaszcza czekolada, a także ostre przyprawy czy laktoza negatywnie wpływają na stan ich skóry. Jak dotąd żadne wyniki badań tego nie potwierdzają.

Sposoby na trądzik – leczenie

Próby leczenia trądziku zwykle zaczyna się od preparatów stosowanych zewnętrznie i antybiotyków z grupy tetracyklin. Jednak metody te rzadko są skuteczne. Dlatego wiele osób decyduje się na terapię izotretynoiną. To substancja z grupy retinoidów, która trwale zmniejsza wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Terapia ta, choć wykazuje bardzo wysoką skuteczność, może być jednak szkodliwa dla naszego zdrowia i niesie ze sobą wiele skutków ubocznych. Zatem, jeśli nie leczenie farmakologiczne, to co?

Wyjątkowo skuteczne w terapii trądziku pospolitego są zabiegi laserowe. Najczęściej stosuje się tu lasery frakcyjne o precyzyjnej wiązce. W ten sposób można nie tylko wyregulować pracę gruczołów łojowych, lecz także zredukować liczbę bakterii i pobudzić tkankę do samoistnej regeneracji, tym samym przyspieszając gojenie zmian. Pamiętajmy, że zabiegi laserowe należy wykonywać regularnie – jedna sesja to zdecydowanie za mało, żeby pozbyć się problemu!

Blizny po trądziku, czyli skutki po latach

Blizny to trwała pozostałość po trądziku, która pojawia się na twarzy po długotrwałym stanie zapalnym. Niestety, nawet wczesne leczenie schorzenia nie zawsze w pełni zapobiega ich powstawaniu, choć z pewnością znacznie je łagodzi. Na szczęście z bliznami ubytkowymi można sobie poradzić! Tu z pomocą również przychodzi nam laser. Jego wiązka pobudza tkankę do odnowy, tym samym z każdym zabiegiem zmniejszając widoczność blizn. Eksperci z kliniki Bieńkowscy Clinic szczególnie polecają laser EnlightenTM triplex. To innowacyjne urządzenie pozwala na oddzielną regulację parametrów, takich jak moc, długość wiązki, tryb pracy czy typ impulsu (nano- lub pikosekundowy). Dzięki temu możliwe jest dostosowanie metod pracy indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Z trądzikiem pospolitym można walczyć, jednak nie powinno się odwlekac tej decyzji! Chcesz podjąć wyzwanie? Umów się na konsultację w klinice Bieńkowscy Clinic i ciesz się gładką cerą!