Trądzik różowaty – sprawdź, jak go zwalczyć laserem Cutera Excel V!

Skóra naczynkowa to typ szczególnie trudny w pielęgnacji. Nie warto się jednak poddawać, niewłaściwie traktowana może zapaść na tzw. trądzik różowaty. Objawia się on m.in. widocznym rumieniem, a przy tym grudkami i krostkami. To schorzenie skóry często jest niezwykle trudne do wyleczenia. Na szczęście współczesne metody pozwalają na znaczne złagodzenie objawów, a nawet ich całkowite pozbycie się. Do jednych z najskuteczniejszych rozwiązań należy laseroterapia, w szczególności z użyciem urządzenia Cutera Excel V. Na czym polega taki zabieg? Zapytaliśmy o to ekspertów z Kliniki Miracki.

Trądzik różowaty – przyczyny

Etiologia trądziku różowatego nie jest do końca znana, wiadomo jednak, że na jego wystąpienie szczególnie narażone są osoby mające skórę naczynkową, skłonną do tzw. teleangiektazji, popularnie nazywanych ,,pajączkami”. Stwierdzono natomiast, że pewne czynniki mogą przyczyniać się do zaostrzenia objawów. Są to m.in.:

  • niewłaściwa, ciężkostrawna dieta i alkohol,
  • stosowanie niektórych leków, w tym na obniżenie cholesterolu,
  • zaburzenia hormonalne,
  • częste korzystanie z sauny,
  • nadmierna ekspozycja twarzy na promienie słoneczne,
  • narażenie skóry na kontakt z chlorem, np. na basenie,
  • stosowanie glikokortykosteroidów w obrębie twarzy,
  • nadmiar witamin B6 i B12.

Niekiedy problem może wzmagać również wirus opryszczki wargowej.

Trądzik różowaty – objawy

Objawy tej choroby w dużej mierze zależeć będą od jej typu. Zwykle jednak zmiany zaczynające pokrywać twarz to rumień, trwały lub przejściowy, rozszerzone naczynka, grudki i krostki. Niekiedy na skórze pojawiają się zgrubienia i guzki. Najczęściej atakowane przez chorobę miejsca to broda, nos i policzki, rzadziej uszy. Jedna z rzadszych odmian trądziku różowatego obejmuje również oczy. Ten typ jest też bardzo trudny do zdiagnozowania, niezwykle łatwo pomylić go z innymi schorzeniami narządu wzroku. Zdarza się też, że w przebiegu choroby występuje bolesność i pieczenie, nie jest więc wyłącznie problemem estetycznym.

Trądzik różowaty – leczenie laserem

Obecnie w leczeniu tej choroby za najskuteczniejsze uchodzą zabiegi laserowe. Wśród nich szczególnie wyróżniają się te z użyciem urządzenia Cutera Excel V. Wytwarzany przez nie impuls wywołuje zjawisko wybiórczej fototermolizy, a więc działa na hemoglobinę, jednocześnie pozostawiając okoliczne tkanki nienaruszone. W procesie tym zniszczeniu ulegają natomiast ścianki naczyń krwionośnych, co prowadzi do usunięcia zmian. Taka procedura często przynosi bardzo dobre efekty już po pierwszym powtórzeniu, zwykle jednak zaleca się wykonanie kilku sesji, w odstępach 3-4 tygodni. Sam zabieg przeprowadzany jest bez znieczulenia, jednak dla zwiększenia komfortu pacjenta oraz zapobiegania oparzeniom, lekarze Kliniki Miracki stosują specjalnie opracowany system chłodzący.

Laser na trądzik różowaty – przed zabiegiem i po nim

Jeśli zdecydujemy się na laserowy zabieg leczenia trądziku różowatego, przed planowaną procedurą powinnyśmy unikać solarium oraz wystawiania skóry na intensywne działanie promieni słonecznych. W dniu sesji nie powinno się również spożywać alkoholu. Musimy też zapoznać się z listą przeciwwskazań, do których należą m.in.: ciąża, skłonności do powstawania bliznowców, niektóre leki (m.in. retinoidy, antybiotyki, leki psychotropowe), opalenizna oraz choroby skóry.

Po wykonaniu zabiegu laserem Cutera Excel V zwykle występuje obrzęk i zaczerwienienie, jednak te skutki uboczne mijają samoistnie, najpóźniej po kilku dniach. Skórę poddaną laseroterapii powinno się chronić przed słońcem i pielęgnować za pomocą delikatnych kosmetyków. Warto też powstrzymać się od większego wysiłku fizycznego przez kilka dni, a także, przynajmniej przez miesiąc, nie korzystać z sauny czy basenu.

Cierpisz na trądzik różowaty i masz już dość kłopotów ze skórą? Umów się na wizytę w Klinice Miracki i pozbądź się tego uciążliwego problemu!