Wiązania snowboardowe – jak dobrać. Poradnik dla początkujących

Zaczynasz swoją przygodę ze snowboardingiem? Jeśli zaopatrzyłeś się już w deskę snowboardową i buty to przyszła pora na wiązania snowboardowe, które są integralną częścią jazdy na snowboardzie. Odpowiadają za energię, komfort i kontrolę jazdy na stoku oraz istotnie wpływają na lepsze wrażenia z jazdy.

Wiązania snowboardowe rodzaje

Wiązania snowboardowe można podzielić na dwie ogólne kategorie:

  • Step-in – mają odchylaną tylną część, która ułatwia szybkie i łatwe wkładania buta. Wiązania tylne są zwykle preferowane przez bardziej zaawansowanych snowboardzistów.
  • Strap-in – są to najczęstsze typy powiązań. Zwykle używają dwóch pasków (jeden powyżej lub w poprzek palca i jeden w poprzek kostki). Tego rodzaju wiązania oferują wiele opcji wsparcia, amortyzacji i dostosowań niestandardowych. Są odpowiednie dla wszystkich stylów oraz warunków jazdy i z powodzeniem mogą korzystać z nich początkujący.

Wiązania snowboardowe rozmiary

Oczywiście wiązania do snowboardu są dostępne w różnych rozmiarach, aby pasowały do różnych butów. Wygodne dopasowanie buta i wiązania jest niezbędne do skutecznej kontroli jazdy na desce.
Konieczne jest sprawdzenie tabeli rozmiarów wiązań danego producenta, aby dowiedzieć się, jaki rozmiar wiązania jest potrzebny. Nawet po zapoznaniu się z tabelą rozmiarów bardzo ważne jest sprawdzenie, czy wiązanie pasuje do butów. Buty nie powinny zbytnio zwisać z wiązań ani nie powinny być boleśnie naprężone lub pozostawione na luzie. Pięta powinna ściśle przylegać do wiązania. Wiązania powinny pozwalać Twoim butom na zginanie, ale bez chwiania się.

Kompatybilność wiązań do deski snowboardowej

Podobnie jak deski snowboardowe, wiązania snowboardowe mają różne opcje montażu. Na szczęście obecnie większość marek wiązań tworzy uniwersalne rozwiązania dla każdego rodzaju desek, jak np. wiązania Union.

Elastyczność wiązań snowboardowych

Elastyczność jest determinowana przez materiały, z których wykonane są wiązania snowboardowe – konkretne kombinacje plastiku, aluminium lub kompozytów jak np. w przypadku wiązań Union. Stworzone są one z Dupont™ Zytel® – najbardziej innowacyjnego materiału kompozytowego. Co więcej, modele wiązań Union to gwarancja lekkości, odporności na uderzenia i wysokiej wytrzymałości, czyli ich wybór to strzał w 10 dla początkującego snowboardzisty!
Elastyczność wiązań to oczywiście kwestia osobistych preferencji, ale istnieje ogólna zasada: w miękkich wiązaniach łatwiej się jeździ, dzięki czemu są dobre dla początkujących, sztywniejsze wiązania zapewniają lepszą kontrolę ruchu przy dużych prędkościach, dzięki czemu są lepsze dla freeriderów i zaawansowanych freestylerów.

Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Do nauki snowboardingu zaleca się ustawienie wiązania przedniego na 27 stopni, natomiast tylnego na 9 stopni, przy szerszym rozstawie ułatwiającym utrzymanie równowagi. Takie ustawienie pomoże szybciej opanowanie techniki jazdy. Oczywiście każdy snowboardzista musi sam lub z pomocą doświadczonego trenera, metodą prób i błędów ustalić, które ustawienie jest dla niego najwygodniejsze.

Najważniejsze przy wyborze wiązań snowboardowych to komfort jazdy i bezpieczeństwo, dlatego decyduj się tylko na sprawdzone marki wiązań do snowboardu oraz najlepiej takie modele, które masz okazję wcześniej przetestować.